
Spännande kvartett.
Under höstens prov imponerade två unga setterhannar och deras förare stort.
Ronnie Eliasson, med lång erfarenhet av jakt över engelska settrar, började sin jaktprovskarriär. Efter ett andrapris i ukl på vårprov var han fast. Fortsättningen blev fantastisk med tre raka 1 ukl med Hp.
Självklart var dom två om framgångarna. Finnlidens Dickson med artistnamnet Krut har alla de egenskaper som behövs för att hamna högt i resultatlistorna. Tittar man på härstamningen finns Högfjällshundens Mac och Lappvikens Ego Boy med som garanter för kvalitet.
Väldigt likartad är berättelsen om Anders Lundberg. Han har jagat över engelska settrar sen barnsben. Framgångsrikt tävlat med en setter i Agility men aldrig ens varit på jaktprov. I höst var det dags för premiär i Pirttivoupio. Efter att ha startat utan pris i den första tävlingen, radade han upp 1 x 2 ukl och 3 x 1 ukl i de fyra följande proven.
Han har också en kompetent partner i nysvensken Riegel. Porsangerviddas MZ Riegel är invandrad från Norge med en gedigen härstamning av norska klasshundar.
Inte nog med att de båda unghannarna är duktiga, de är också vackra, båda med Excellent på utställning.
Ska bli spännande att se hur de fortsätter sin utveckling under året. Att de kommer att testa Öppen klass känns säkert eftersom båda förberett sig med att klara av apporttesten.
Bifogad bild är tagen i samband med jaktprov på Dundret och föreställer: Ronnie Eliasson med Finnlidens Dickson, domaren Robert Olausson och Anders Lundberg med Porsangerviddas MZ Riegel.
Inlägget skrivet av Ulf Lundberg
 |